PDA

Δείτε Την Πλήρη Έκδοση : Περιστασιακά προβλήματα

Jeff
14-08-2018, 14:55
Γεια Σε Όλους,

Φαίνεται ότι έχουμε κάποια περιστασιακά προβλήματα με την πρόσβαση στην βάση δεδομένων της ιστοσελίδας. Για μένα αυτό έχει παρουσιάσει τον εαυτό της ως μια οθόνη που δείχνει μια vBulletin μήνυμα λάθους. Ψάχνοντας σε αυτό όσο καλύτερα μπορώ (είμαι σε ένα πεδίο στο Yorkshire προς το παρόν) φαίνεται ότι η βάση δεδομένων είναι κατακλύζεται με συνδέσεις και είναι απλά αρνείται πρόσθετες συνδέσεις πάνω από ένα ορισμένο αριθμό. Αυτό είναι, από μόνη της, η κανονική, εκτός από το ότι ο αριθμός των συνδέσεων στο οποίο συμβαίνει αυτό θα πρέπει να είναι πολύ πάνω από το κανονικό αριθμό των συνδέσεων που η βάση δεδομένων θα πρέπει να δούμε σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή.

Το γεγονός ότι δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε αυτό σημαίνει ότι δεν χάθηκαν όλα, (οπότε δεν χρειάζεται να ενεργήσει όπως ο Δεκανέας Τζόουνς ακόμα), θα είμαι σπίτι κατά τις επόμενες ημέρες και να έχουν μια πιο λεπτομερή ματιά στα πράγματα.

Αφορά,
Ο τζεφ
(Web thingie)

Stratos Fear
14-08-2018, 17:35
Γεια σου Τζεφ (αρχηγός Web Thingie) - δεν έχω βιώσει κάποια θέματα, οπότε ίσως δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα;

Jeff
14-08-2018, 17:38
Ενδεχομένως όχι .. αλλά και πάλι αξίζει να το ψάξουμε.

Normb666
14-08-2018, 17:51
Έχω την τάση να έχουν μια γρήγορη ματιά για να δείτε ποιος μπορεί να είναι σε απευθείας σύνδεση κάθε φορά που θα συνδεθείτε και είναι πάντα εκεί φαίνεται να είναι ένα τόνο "οι επισκέπτες" - αυτή τη στιγμή υπάρχουν 10 μέλη και 237 άτομα. ΕΝΤΆΞΕΙ, κάποιοι θα είναι οι βουλευτές που θέλουν μια γρήγορη ματιά σε κάτι και δεν μπαίνει στον κόπο να συνδεθείτε, αλλά 237...?;
Δεν λέω ότι πρέπει να περιορίσει τους - δεν έχουμε τίποτα να κρύψει (γρήγορη συγυρίζω της ενοχοποιητικά στοιχεία...) και ας ελπίσουμε ότι κάποιοι θα γίνουν πλήρη μέλη (και στη συνέχεια μπορούμε να περάσουμε τα υποβρύχια και για την μπύρα). Θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε τι οι αριθμοί είναι για max χρήστες εναντίον πόσοι είναι όταν το DB ρίχνει μια ταλαντευόμενος.

Ω, και, er, Γεια σου, Guest-Τύπος Τιτιβίσματα :)

The Slug
14-08-2018, 18:47
Θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε τι οι αριθμοί είναι για max χρήστες εναντίον πόσοι είναι όταν το DB ρίχνει μια ταλαντευόμενος.

Το max είχαμε εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα, στο κάτω μέρος, και επί του παρόντος ανέρχεται σε:
Περισσότεροι χρήστες online ήταν 522, 02-02-2017 στις 08:06.

Αν προσπαθήσετε να συνδεθείτε ως επισκέπτης δεν θα δείτε και πολλά άλλα από ό, τι σας λείπει!!

Normb666
14-08-2018, 19:55
Αααα, αλλά τότε είτε δεν θα πρέπει να λείπει, γιατί να μπορούσες να το δεις, ή δεν μπορούσες να το δεις και δεν θα το μάθει έτσι κι αλλιώς....sheesh, κάνω πραγματικά με πονάει το κεφάλι μου μερικές φορές :(

The Slug
14-08-2018, 20:10
Μπορείτε να δείτε τους τίτλους και το νήμα κεφαλιά αλλά λίγο ύπουλος γαμώ κρύψει το υπόλοιπο νήμα!!!

Jeff
15-08-2018, 19:10
Γεια Σε Όλους,

Μια προηγμένη προειδοποίηση (αν και δεν είναι αυτό για προχωρημένους)...

Είμαι σπίτι και έχοντας εξετάσει τη βάση δεδομένων. Φαίνεται ότι έχουμε μόνο 25 Mb ελεύθερο χώρο αριστερά πριν από όλα σταματάνε. Είναι κάτι τόσο σοβαρό.

Το set up με το hosting παρόχους όρια της βάσης δεδομένων σε 1024 MBytes και είμαστε αρκετά κοντά σε αυτό που έχουν ήδη. Αυτό μπορεί να είναι η αιτία πίσω από μερικά από τα ζητήματα που βλέπω κατά καιρούς, επίσης, μπορεί να μην είναι.

Τέλος πάντων .. είμαι ενήμερος για την κατάσταση και ψάχνω τις επιλογές. Τι θα συμβεί ποτέ δεν θα πρέπει πιθανώς να είναι και λίγο καιρό για τις επόμενες μέρες/εβδομάδες από τη στιγμή που έχω ένα σχέδιο για το πώς να αντιμετωπίσουμε αυτό το ζήτημα.

PS: Τώρα είναι η ώρα να πάρει ο Δεκανέας Τζόουνς..

Stratos Fear
15-08-2018, 19:25
ω θεέ μου ! Θα βάλω το αφμ κράνος (Κ. Mainwaring)

Normb666
15-08-2018, 21:17
Κινέλ, είναι σαν να είμαι πίσω στη δουλειά...ως ΣΑΝ και Αποθήκευση Πίνακα Διαχειριστή πάρω από μας DBAs όλη την ώρα, "είμαστε σχεδόν έξω από το διάστημα, μπορεί να έχουμε 500GB επιπλέον χώρο αποθήκευσης ή το XYZ σύστημα θα καταρρεύσει". Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω εδώ, όπως νομίζω ότι θα μπορούσε να παρατηρήσει αν ένα άγνωστο server εμφανίστηκε ξαφνικά σε ένα από τα κέντρα δεδομένων και ρώτησα μία από τις Εγκαταστάσεις, παιδιά, να το συνδέσετε με το SAN...

Μια σκέψη όμως, 1GB δεν μου φαίνεται και πολύ για μια βάση δεδομένων?; Ας ελπίσουμε ότι η επέκταση δεν θα κοστίσει πολύ.

Καλή δουλειά tho Τζεφ, κρατήστε μας δημοσιεύτηκε, ή αλλιώς "είμαστε καταδικασμένοι!" (Σκωτσέζικη προφορά) :)

Jeff
15-08-2018, 21:31
Το όριο είναι μια καθαρά αυθαίρετη, το οποίο εφαρμόζεται σε όλες τις βάσεις δεδομένων θα φιλοξενήσει για λογαριασμό των πελατών τους. Δεν είναι ένα όριο για την ίδια τη βάση δεδομένων, το πιο πιθανό είναι απλά μια μορφή του συστήματος των ποσοστώσεων. Αλλά φαίνεται (σε αρχικό pass) σαν να είναι αρκετά άκαμπτη γι ' αυτό, μπορούμε να έχουμε όσες 1 GB βάσεις δεδομένων, όπως μας αρέσει, αλλά (μέχρι στιγμής) δεν υπάρχει καμία αναφορά για ακόμα κάτι μεγαλύτερο. Χρησιμοποιώντας μια διαφορετική βάση δεδομένων, δεν κερδίζεις τίποτα.

Είμαι αυτή τη στιγμή τρέχει ένα σκάμμα με άμμο περιβάλλον στο σπίτι, ώστε να μπορώ να επαναφέρετε το αντίγραφο ασφαλείας έκανα όταν πήρα το σπίτι σας και να παίξετε μαζί του, να δούμε ποιες είναι οι επιλογές.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει περάσει καιρός από τότε που είχα να κάνω τίποτα από αυτά, και μερικά από τα νευρώνες είναι σκουριασμένο και χρειάζεται λίγο λάδι.... :rolleyes:

Jeff
18-08-2018, 06:18
Γεια Σε Όλους,

Ας ελπίσουμε ότι το πρόβλημα έχει λυθεί. Σίγουρα *τεράστια* το ποσό του χώρου έχει ανακτηθεί από τη βάση δεδομένων τέτοια που αντί να το 95+% πλήρης είναι τώρα μόνο 25%.

"Λοιπόν, τι στη γη να σε πετάξουν μακριά Τζεφ; Μπορεί να υπάρχει τίποτα αριστερά;"

Φαίνεται ότι η γλώσσα της μετάφρασης εγκαταστάσεις ήταν ένα γουρούνι και ήταν μόνιμα κρατώντας τις μεταφράσεις σελίδες στο διηνεκές. Στην πραγματικότητα αυτό που θα έπρεπε να έχουν μια προσωρινή αποθήκευση η εγκατάσταση, αρχειοθέτηση όλων των εργασιών, σε πάρα πολλές γλώσσες, για πάντα. Αφού έμαθε ποια ήταν, στην πραγματικότητα, χρησιμοποιώντας όλο το χώρο (δεν είναι τόσο απλό όσο θα έπρεπε να) ήταν απλά το καθήκον μας προσγειώνει στην πραγματικότητα αυτό το κομμάτι του λογισμικού και να κάνει το παιχνίδι περισσότερο λογικά.

Τέλος πάντων, vBET επιλογές που βρίσκεται, τον καθαρισμό cache ενεργοποιημένη (όλη τη νύχτα), δεν voila, το διάστημα ανακτηθεί.

Σελίδες πρέπει ακόμα να μεταφραστεί σε ζήτηση, που τις εγκαταστάσεις που δεν την άγγιξε. Οι μεταφρασμένες σελίδες θα πρέπει να είναι προσωρινής αποθήκευσης για 90 ημέρες, μετά την οποία θα πρέπει (προφανώς αν δεν προσεγγιστεί και πάλι) να διαγραφεί κατά τη διάρκεια μια νύχτα εκκαθάριση. Αν απαιτείται και πάλι μπορεί να είναι ξανά μεταφραστεί και προσωρινά και πάλι.

Οπτικά και το περιεχόμενο σοφό αυτό δεν έπρεπε να είχε επιπτώσεις στον τόπο. Αν κάποιος βλέπει κάτι που δεν είναι σωστό επιτρέψτε μου να ξέρω. Έκανα backup τα πάντα χθες το απόγευμα πριν από την καθαρίσει, ακριβώς για να είναι ασφαλής.

Ο τζεφ.

Jeff
18-08-2018, 06:32
.... έχοντας πει τα παραπάνω, δεν θα έχουν οποιαδήποτε επίπτωση γιατί έβλεπα το DB αρνείται συνδέσεις. Θα παρακολουθούμε τα πράγματα από την πλευρά γραμμές για λίγο.

Stableblock
18-08-2018, 07:55
Τέλεια, ευχαριστώ τον Τζεφ.

Stratos Fear
18-08-2018, 09:20
Κασσίτερος κράνος αφαιρεθεί - καλά κάνει αυτός ο άνθρωπος !

Normb666
18-08-2018, 20:19
Καλό Τζεφ, - τώρα είχα μια πρακτική και μας έσωσε από τον εαυτό μας, μπορείτε να κάνετε ζουμ μακριά και να Σώσει τον Κόσμο. Πάρτε yerself μερικά από αυτά τα κόκκινα πάνω από το καλσόν εσώρουχα και στείλτε το νομοσχέδιο για το Club Ταμίας.

hollytree
19-08-2018, 14:39
δεν ήμουν σε θέση να πάρει τα κράτη χάρτη για εβδομάδες
ο στηβ

Jeff
19-08-2018, 15:37
Θα ρίξω μια ματιά για να δω τι μπορώ να δω...

δεν ήμουν σε θέση να πάρει τα κράτη χάρτη για εβδομάδες
ο στηβ

Edit/

... και δεν μπορώ να δω τίποτα. Η γύρω vBulletin πράγματα είναι εκεί, αλλά όπου το χάρτη πράγματα θα πρέπει να είναι γυμνό. Προσπάθησα μια-δυο εναλλακτικών browsers (αν και τίποτα που βασίζεται στα Windows) και όλα φαίνονται το ίδιο, άδειο.

Δεν πιστεύω ότι αυτό έχει προκληθεί από μένα (αν και αυτό έχει έτσι για μερικές εβδομάδες), έτσι ώστε αρχικά να φαίνεται σαν κάποια απρόσμενη αλληλεπίδραση μεταξύ του vBulletin/Forum σενάρια και Googles mapping API. Αλλά θα μου πάρει λίγο χρόνο για να λειτουργήσει αυτό έξω - δε χρειάστηκε να ψάξω σε κάτι τέτοιο.

Ο τζεφ.

Redline
19-08-2018, 20:08
Ο τζεφ (et al),

έχει να κάνει με την πρόσβαση στο χάρτη χρησιμοποιώντας το συνηθισμένο https (κρυπτογραφημένο) λειτουργία. Αν επεξεργαστείτε τη διεύθυνση url για να αφαιρέσετε το s στο https, παρουσιάζει στο πρέπει. Περίεργο....

Mark

Jeff
25-08-2018, 14:20
- Μαρκ,

Έχω "ψιλοκομμένα" και το "s" από τη διεύθυνση URL σας και θα πάρετε το χάρτη που εμφανίζεται, αλλά το υδατογράφημα με το "Μόνο Για Σκοπούς Ανάπτυξης"? και σε ένα φίλο θαμπό γκρι χρώμα.

Μια σύντομη παραλείψετε μέσω του internet φαίνεται να δείχνουν ότι η υπηρεσία Google maps είναι πλέον δωρεάν (φαίνεται αυτό ενδεχομένως συνέβη πριν μερικούς μήνες). Για να ενεργοποιήσετε εκ νέου, θα πρέπει να συσχετίσετε ένα λογαριασμό πληρωμών μηχανισμό για τη σύνδεση και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν, σε πρώτη ζήτηση, τι χρεώνουν όταν θα έχεις χρησιμοποιήσει το "? ελεύθερη δικαιώματος".

Αμφιβάλλω ότι θα είναι ότι ανησυχούν από το χάρτη τις εγκαταστάσεις και τις χρεώσεις που η Google μπορεί να προσφέρει και εξακολουθούν να υπάρχουν κάποια εναλλακτική λύση (ακόμα και δωρεάν) επιλογές που θα μπορούσε να το αντικαταστήσει.

Θα το κρατήσω οι άνθρωποι φορά όμως δεν θα το πρότεινα, κρατώντας σας συλλογή ανάσα, ακόμα.

The Slug
29-08-2018, 02:15
Ο χάρτης σταμάτησε να λειτουργεί όταν η περιοχή αναβαθμίστηκε από ver php 5.5 έως 7.
Αυτό το ασφαλές το site που επιτρέπει https για να χρησιμοποιηθεί.

Καθώς μόνο 2 άτομα παρατηρήσει σε πάνω από 4 μήνες, ήταν προφανές ότι δεν χρησιμοποιείται. Ο δημιουργός του χάρτη δεν πήρε γύρω για να αλλάζει το σενάριο και δεν μπορεί ποτέ να το κάνει.
Αν ο Τζεφ έχει βρει μια νέα έκδοση που μπορεί να παρακάμψει το Google κερδοσκοπική σύστημα, είμαι σίγουρος ότι ένα νέο θα εμφανιστεί.

Ο τζεφ δεν σας γνωρίζουν ή όχι, αλλά η υποστήριξη για PHP7 σταματά σε 12/2018

Automatic Translations (Powered by Microsoft®):
ArabicBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFinnishFrenchGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIndonesianItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSlovakSlovenianSpanishSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelsh
Thanks to vBET 4.9.1 enjoy automatic translations